Kyrenia Post

Newspaper in North Cyprus

Özersay: “Doğal zenginlikler işbirliği içinde kullanılmalı”

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı:

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak dün akşam gittiği Ankara’da temaslarına başladı.

Özersay Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde ilk olarak mevkidaşı Çavuşoğlu ile birlikte mezun oldukları Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset Sempozyumu”na katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, sempozyumda yaptığı konuşmada Guterres raporunda Doğu Akdeniz’deki doğalgaz konusuna da işaret edildiğini belirterek önümüzdeki dönemde sınanacak olan şeyin uluslararası toplumun Doğu Akdeniz’de bir işbirliği isteyip istemediği yönündeki samimiyeti olduğunu söyledi.

Özersay, Doğu Akdeniz için arzu ettikleri şeyin bu bölgede artık mülteci sorunlar ile insani krizlerin son bulması ve doğal zenginliklerin işbirliği içinde tam anlamıyla karşılıklı bağımlılık yaratacak şekilde kullanılması olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“İdeal olan kapsamlı çözüm bağlamında bunun olmasıdır. Ama 50 yıldan sonra eğer kapsamlı çözüm olmuyorsa veya gecikiyorsa bunun kapsamlı çözüm beklenmeden taraflar arasında elde edilmesidir. Bölgede çatışma riskini azaltacak olan istikrarsızlığı ortadan kaldıracak olan şey tam da ekonomik bağlamda işbirliği ve karşılıklı bağımlılığın ortaya çıkmasıdır. Bunun için de kuşkusuz diyalog ve vizyon gerekir. Önümüzdeki dönemde bunu hep birlikte ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte başarabileceğimize inanıyorum.”

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: